Przejdź do głównej zawartości

BEZPIECZNE WAKACJE Odc. 3

    Wraz z parą przyjaciół pojechaliśmy na wycieczkę samochodową na Riwierę Olimpijską.
Kolega był świeżo po kuracji odchudzającej zakończonej sukcesem, co za tym idzie, żołądek miał delikatny i obkurczony, bo stracił prawie trzydzieści kilogramów.
Grecja ma to do siebie, że wśród licznych atrakcji, gwarantowanej pogody, lazuru morza i artefaktów na każdym kroku, chwali się przepyszną kuchnią, fantastycznymi winami oraz... Metaxą i Ouzo.
Odchudzony przyjaciel na widok tych wspaniałości kulinarnych dostał małpiego rozumu, rzucając się na greckie żarcie i alkohole niczym wygłodzony lew na gazelę. Na drugi dzień, obudziły nas dźwięki niczym z oddziału położniczego, połączone z wrzaskami o treści: "Podajcie papier!!! Muszę testament!!! Napisać!!!" 

Początkowo dostaliśmy niekontrolowanego ataku śmiechu, ale po chwili, okazało się że kolega nie udaje i naprawdę cierpi. Ruszyliśmy zatem na poszukiwanie lekarstwa - będąc pierwszy raz w tym kraju, nie znając języka, w czasie sjesty, kiedy wszystko było zamknięte.
Okazało się to zaskakująco trudne. Wywlekliśmy z łóżka aptekarza (mieszkał nad apteką), który nie znał angielskiego, my nie znając greckiego byliśmy zdesperowani, by nabyć lek na bazie ranitydyny, bo tylko to nam przyszło do głowy. Wywleczony pigularz, mocno zaspany, kaprawym okiem zarejestrował, że pokazujemy na brzuch, więc wręczył nam z uśmiechem... węgiel. Uratował nas, a raczej kolegę, assistance który miał wykupiony wraz z ubezpieczeniem podróżnym. Dzwoniąc na infolinię Towarzystwa Ubezpieczeniowego po pomoc, w ciągu 10 minut oddzwonił lekarz dyżurujący i podał nam fonetycznie nazwę greckiego lekarstwa na wskazane objawy.
Pół godziny później, nasz kompan który był już jedną nogą w zaświatach, odzyskał rumieńce i odpoczywał na tarasie celebrując drugie życie.

Koleżanka z grupą przyjaciół zwiedzała sobie antyczne miasto, na płaskim terenie. Tak niefortunnie zeskoczyła z marmurowego krawężnika, że skończyło się to rozległym złamaniem i sześcioma śrubami w goleniu i w stopie.
Uczestnik innej wycieczki, zapomniał że ma już trochę więcej lat, niż miał w szkole podstawowej, wskoczył do zjeżdżalni wodnej w kurorcie i wyjechał z niej z wypadniętym dyskiem, złamanym nosem, oraz bez przedniego zęba. Mama innej koleżanki tak się przejęła wyjazdem, gdyż pierwszy raz była w życiu za granicą, że dostała na miejscu gorączki i rozwolnienia, z emocji, co zaowocowało odwodnieniem, po czym trafiła do szpitala.
Dziecko znajomych przecięło sobie stopę na plaży (zdarza się to nagminnie). Obrażenie nie stanowiące zagrożenia życia, ale sklasyfikowane do szycia, aby móc się swobodnie poruszać.

Wszystkie te przykłady są z życia, opowieści bliskich i znajomych. Wszyscy bohaterowie opowieści byli na wakacjach w Europie. Wszyscy także posiadali kartę EKUZ.
Nikt z nich natomiast nie miał wykupionego ubezpieczenia turystycznego. Wszyscy spędzili na tamtejszych SOR'ach minimum 8 godzin, ponieważ wszyscy korzystali z lokalnych służb zdrowia. Każdy z nich stracił jeden dzień pobytu, (koleżanka z sześcioma śrubami trochę więcej) okupionego nerwami i niepotrzebnym stresem.

Gdyby jednak mieli wykupione prywatne ubezpieczenie oraz assistance, procedura byłaby następująca:
Synek uszkadzając sobie kończynę, przybiegłby z płaczem. Rodzic na względnym relaksie zadzwoniłby na infolinię. Po czym przyjechałby transport medyczny, zabierając synka z dziurą w stopie, a za dwie godziny, odwieźliby go załatanego i z zaaplikowanym antybiotykiem. Czyż nie jest to wspaniała wizja w kiepskiej sytuacji która się wydarzyła? Oczywiście, że EKUZ jest niezbędny i nie należy lekceważyć jego posiadania. Przede wszystkim po to, by uzupełnić ochronę na wypadek poważnych zdarzeń.
Ale ubezpieczenie podróżne w podstawowej wersji, to oprócz możliwości prywatnej służby zdrowia, assistance medyczny, a także pomoc zagraniczna (np. prawnik, pożyczka pieniędzy, tłumacz)

A co, jeśli wyjazd za granicę nie jest typowo turystyczny, tylko w ramach wizyty u rodziny? Często o tym zapominamy, że podczas takiego wyjazdu także może się coś stać!

Pewne małżeństwo poleciało odwiedzić familię w Kanadzie, nie wykupując ubezpieczenia turystycznego, zapominając że EKUZ nie działa poza Europą. Niestety Mąż trafił do szpitala z powodu wylewu krwi do mózgu i przebywał tam ponad miesiąc.
Szpital kanadyjski wystawił rachunek, który aby opłacić, rodzina w Polsce musiała sprzedać dom.

Rzecz jasna, jest to skrajny przypadek. Natomiast prawdopodobieństwo jego wystąpienia jest na pewno większe, niż trafienie szóstki w totka. A przecież wypełniacie czasem kupon, prawda?











Popularne posty z tego bloga

JAK OSZCZĘDAĆ PIENIĄDZE?

  Jedzenie 1. Kupuj z listą i nigdy na głodniaka. Chodź na zakupy z listą i nie dokonuj zakupów spoza listy. 2. Nie przepłacaj na jedzeniu. Wejdź na strony sklepów internetowych, zgromadź produkty w „koszyku” i sprawdź, w których zapłacisz najmniej.   3. Ogranicz słodycze i napoje gazowane. Twój organizm i portfel Ci podziękuje. 4. Ogranicz jedzenie na mieście i kawę ze Starbunia lub Maka.  Oszczędność = 100-600 zł/m-c = 1200-7200 zł/rok. 5. Szykuj kanapki do pracy. Możesz również wziąć wczorajszy obiad, albo sałatkę w słoiku.  Oszczędność = 150-400 zł/m-c. 6. Korzystaj z hipermarketów internetowych. Nic nie kupisz „nadto”, bo nie przykuje ci wzroku, ani nikt nie będzie stał i proponował. 7. Rób przetwory i własne produkty. Np. piecz chleb, zrób własne muesli, warzywne pasty do chleba, zamiast kupnych wędlin upiecz w przyprawach pierś indyczą i jedz na kanapce na zimno.  Nie wspominając o ogórkach kiszonych i sałatkach wszelkiego typu. 8. Nie rób zapasów jedzenia jeśli

SAMI Z WYBORU, SAMI Z ZASKOCZENIA

  Najlepsza odpowiedź z jaką się zetknęliśmy w związku z pytaniem: - „Nie masz dzieci, rodziny? TO KTO CI PODA SZKLANKĘ WODY NA STAROŚĆ?!” Brzmi: - „Ciężko pracuję, aby na starość szklankę wody podał mi LOKAJ” Ubezpieczenia na życie to pomoc dla tych, którzy zostaną sami, ale też pomoc w przypadku ciężkich zachorowań. Ta opcja wydaje się szczególnie ważna dla młodych samotnych osób. Uświadamianie obaw i pokazywanie możliwego ryzyka wyrażającej największe obawy związane z samotnością, to pilne zadanie AGENTÓW. Przykładów, w których ubezpieczenie pomogło w przypadku poważnej choroby, jest mnóstwo.   Prywatne ubezpieczenia zdrowotne, produkty emerytalne, czy polisy majątkowe – ubezpieczenia mieszkania, dodatkowe ubezpieczenia samochodu to konieczność dla osób samotnych, bo to gwarancja, że w razie gdy coś się stanie, nie zostaną z niczym. A o zdrowiu i starości trzeba myśleć, gdy jest czas na działanie! Pandemia sprawiła, że ludzie odczuli dotkliwie izolację. Prawie 40%

ZDROWIE PSYCHICZNE

Oficjalna definicja WHO brzmi: Zdrowie psychiczne jest dynamicznym stanem wewnętrznej równowagi, która umożliwia wykorzystywanie własnych umiejętności w harmonii z uniwersalnymi wartościami społecznymi. Podczas pandemii wybitnie się okazało, że nie można go lekceważyć mówiąc sobie w trudniejszym czasie do lustra: „Jakoś to będzie”. Jak dbać o swoje zdrowie psychiczne? Tak samo jak o fizyczne. Kiedy coś boli i szwankuje, należy udać się do specjalisty. Ale jeśli dbamy o nasze ciało, o nasze wątroby, dbamy o kondycję, serce, skórę, włosy i kości, to dlaczego mamy lekceważyć nasze zdrowie psychiczne? Mamy ubezpieczenia zdrowotne, regularnie badamy sobie krew, lipazę i poziom cukru w organizmie. Zadbajmy również o głowę! Wprowadź chociaż jedną z poniższych zasad. A potem jeszcze jedną. I kolejną. Nie musisz wszystkich na raz, bo to ma wspomóc, a nie cudownie uleczyć z wszystkich trosk. 🌼- Poproś o pomoc. – nie jesteś Supermanem, nie musisz umieć radzić sobie ze wszystkim. Każdy

ODWOŁANY WYJAZD - I CO WTEDY?

Zeszły rok nauczył nas, że nic na tym świecie nie jest pewne, a najbardziej nasze plany wakacyjne. Na szczęście jest na to sposób. Polisa "Koszty rezygnacji z Podróży". Dzisiaj jest to szczególne rozwiązanie dla tych, którzy kupując wycieczkę z wyprzedzeniem chcą się zabezpieczyć na wypadek niemożności wyjazdu. Co można ubezpieczyć? Koszty rezygnacji z biletu czyli koszty jakimi zostaniesz obciążony przez przewoźnika w związku z anulowaniem biletu przed rozpoczęciem podróży, zgodnie z datą określoną na bilecie. Koszty rezygnacji z podróży czyli koszty rezygnacji wynikające z umowy związanej z podróżą, które zostają Ci potrącone w związku z rezygnacją z podróży przed jej rozpoczęciem Koszty przerwania podróży czyli część niewykorzystanych świadczeń wynikających z wcześniejszego powrotu z podróży oraz dodatkowe koszty transportu, związane z wcześniejszym powrotem. Jakie mogą być powody rezygnacji ? Zachorowanie na Covid-19 jest traktowane jak każde nagłe zachorowanie i moż

UWAGA- UDAR SŁONECZNY !

    Już niedługo według prognoz pogody, wysoka temperatura wraca do nas z mocą.           Pamiętajcie zatem o tym, że słońce jest przyjemnym i naturalnym antydepresantem i źródłem witaminy D, ale każde lekarstwo w nadmiernych ilościach zamienia się w truciznę. Przegrzanie najczęściej dotyczy dzieci i seniorów ponieważ w tych grupach wiekowych mechanizmy termoregulacji są najsłabsze. Narażeni są również cukrzycy, osoby otyłe, cierpiące na choroby serca czy nadczynność tarczycy, a także osoby pod wpływem alkoholu.              Szczególnie uważać powinny również osoby przyjmujące leki przeciwalergiczne, moczopędne, antydepresyjne oraz nasenne.      W gorące dni aby uchronić się przed udarem cieplnym czy słonecznym, jeśli już musicie poruszać się w pełnym słońcu, polecamy kapelusze typu panama, parasol w jasnym kolorze , oraz posiadanie zapasu wody.       Może być trzymana w bukłakach pustynnych. Albo ostatecznie w butelce.      Jeśli na nieszczęście mimo ochrony, okaże się, że macie

WYJAZD NA URLOP TYLKO Z KARTĄ EKUZ - jakie to ryzyko dodatkowych opłat i nerwów?

  Zawsze znajdzie się ktoś niefrasobliwy i bardzo oszczędny, którego przerażają dodatkowe wydatki na ubezpieczenie turystyczne w czasie wyjazdów.   Lub w trakcie urlopu nie stanie się nic złego, a trzeba będzie na przykład profilaktycznie odwiedzić lekarza z powodu bólu brzucha, ucha lub upierdliwego refluksu i mimo, że mamy zakupioną polisę turystyczną to decydujemy się na leczenie państwowe. Mając jedynie kartę EKUZ w portfelu i będąc na wakacjach w krajach Europejskich może Ci przysługiwać leczenie które jest niezbędne i nieplanowane, w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej, udzielone, abyś nie musiał wracać do Polski i mógł kontynuować pobyt w warunkach bezpiecznych dla zdrowia. Pamiętaj że z EKUZ otrzymasz tylko niezbędną pomoc medyczną. I to lekarz, który udziela pomocy decyduje, które świadczenie jest dla Ciebie niezbędne.  Bierze pod uwagę Twój stan zdrowia i planowany okres pobytu w danym kraju. W momencie zagrożenia życia masz prawo do takich samych świadczeń

POWODY ODMOWY WYPŁATY ODSZKODOWANIA

Nie lubimy się denerwować niepotrzebnie. 😥 . Na niektóre z rzeczy które nam podnoszą ciśnienie, mamy wpływ. Zatem zapoznajcie się z .... Przyczyny odmowy wypłaty odszkodowania 1. Zdarzenie, które nie było objęte ochroną ubezpieczeniową Dla przykładu: jeśli ubezpieczyliśmy mieszkanie od pożaru, ale nie od włamania i kradzieży, to w przypadku włamania, po prostu nie będzie wypłaty. Dlatego zawierając umowę należy dokładnie zapoznać się z punktami, które precyzują zakres polisy. Jeśli tego nie zrobimy, możemy zawrzeć niewłaściwe ubezpieczenie, a w konsekwencji odszkodowanie może nam w danej sytuacji po prostu nie przysługiwać. 2. Wyłączenia odpowiedzialności. Warto je poznać przed zawarciem polisy. Pamiętajmy o nich, bo będziemy musieli się ich wystrzegać! Dla przykładu popularnym wyłączeniem odpowiedzialności, jest tzw „długotrwałe działanie czynnika powodującego szkodę” Np. jeśli masz nieszczelną wannę, która jest zabudowana i woda ciurka przez pół roku niszcząc podłogę, ścianę

HEJT W INTERNECIE

  Kiedy zaczyna się nowy rok szkolny, dla niektórych zaczyna się całkiem nowy etap w życiu. Spotykamy na swojej drodze nowych ludzi, może przyjaciół do końca życia. Dzieciaki zaczyna łączyć grupa w której istnieje relacja między członkami, prowadząca do wspólnoty świadomości i w konsekwencji do wspólnego działania. Dzieci i młodzież to również dynamiczny system działania, gdzie każdy posiada pewną rolę społeczną. Z jakiegoś powodu czasem w tym systemie wydarzy się coś, co spowoduje, że grupa kogoś odrzuca i tak rodzi się w najgorszym wypadku nękanie i ostracyzm. Dla młodego człowieka bardzo ważna jest akceptacja grupy, funkcjonowanie z rówieśnikami. Młodzi ludzie chcą budzić podziw, respekt, a często wydaje im się, że najłatwiej jest zaimponować agresją. Dzieci dopuszczające się agresji często same jej doświadczyły lub nadal jej doświadczają. Przyczyny hejtu w Internecie:   • zazdrość, • złośliwość, • poczucie nudy, • poczucie bezradności, • niska samoocena, • próbę rozł

MIEJ DRONY POD KONTROLĄ

  Coraz częściej obecne na weselach, imprezach, w ramach modnego prezentu, czy po prostu miłość do gadżetów i zabawek (jak kiedyś zdalne autka czy samoloty) Drony szturmem zadomowiły się w naszej codzienności i nie kojarzą się już jedynie z wojskiem czy filmami SF. Użytkowanie dronów, czyli bezzałogowych statków powietrznych, których masa nie przekracza 20 kg, doczekało się unijnej regulacji, która teraz wdrażana jest do polskiego porządku prawnego. To dobrze, szybki rozwój techniki, duże zainteresowanie dronami, szerokie wykorzystywanie ich do celów rekreacyjnych, jak też komercyjnych i państwowych, to wystarczające powody, by te kwestie uregulować. Jest też obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Od 31 grudnia 2020 r. każdy, kto będzie chciał latać dronem o masie powyżej 250 g lub dronem posiadającym kamerę, będzie musiał zarejestrować się, przejść szkolenie i zdać test online. Uprawnienia pilota bezzałogowego statku powietrznego do 20 kg. mogą mieć osoby od 14 r

CHROŃ SWOJE WŁOŚCI

Co zakłada złodziej na urlopie? Zakłada, że cię nie ma w domu! Oto przed wami poradnik z cyklu: j ak zabezpieczyć swoje mieszkanie, dom przed włamaniem lub jego próbą. - UBEZPIECZ MIESZKANIE NA OKOLICZNOŚĆ WŁAMANIA - zawsze zamykaj drzwi na klucz, nawet jak jesteś w domu. A na noc zakładaj przenośny zamek na drzwi (np. taki: https://bit.ly/31zZFdr) - zamontuj system alarmowy - monitoring - Masz stary telefon lub tablet? Jeśli działa kamera i wifi możesz użyć jej jako kamery wewnętrznej w domu. Wystarczy ściągnąć aplikację np. Alfred Home Security Camera. - nie zamieszczaj szczegółowych zdjęć w mediach społecznościowych swojego domu czy mieszkania. Rozkładu, drzwi, zamków itd. - zamontuj sejf (nawet niewielki) i ukryj go gdzieś w domu, stale przytwierdzając go do podłogi czy ściany. I najlepiej zrób to sam/sama, nie zlecaj tego obcej osobie (np. https://bit.ly/3w2epQq) - zrób zdjęcia swoich wartościowych rzeczy, w razie ich kradzieży łatwiej będzie je zidentyfikować - jeśli przych