Przejdź do głównej zawartości

ZALANE MIESZKANIE

Z roku na rok zwiększa się liczba osób, którzy kupują polisę mieszkaniową.
Jeszcze kilka lat temu z takiej polisy korzystała połowa Polaków, ale już w 2018 roku to już 8 na 10 domów jest ubezpieczonych.

Na ochronę ubezpieczeniową decydujemy się m.in. w obawie przed zalaniem mieszkania i innymi zdarzeniami losowymi.

ZALANIE MIESZKANIA – NAJCZĘSTSZE PRZYCZYNY

Jak wynika ze zgłoszeń ponad połowa szkód w mieszkaniach to zalanie, a jednocześnie
48% badanych obawia się kosztów związanych z likwidacją szkody.

Jest to także najczęstsza szkoda, którą zastają Polacy po powrocie z urlopu.
Jak ludzie zabezpieczają się przed takimi zdarzeniami?
Aż 49% z nich zakręca w domu zawór wody, jeśli wyjeżdżają na dłuższy okres.

Najczęściej do zalania dochodzi ze względu na usterkę w mieszkaniu:

- Awaria pralki – wychodząc do pracy, włączasz pranie? Wystarczy pęknięty wężyk w urządzeniu, żeby twoja łazienka, ale również inne pomieszczenia zostały zalane.

- Rozszczelnienie rury w podłodze – niektóre rury przebiegają w podłodze. Ich rozszczelnienie może doprowadzić do zalania mieszkania zarówno sąsiada, jak i twojego.

- Wyciek wody z kaloryferów – twoje grzejniki wyposażone są w specjalny mechanizm do ich odpowietrzania? Jeśli pozostanie on otwarty, kiedy przed sezonem grzewczym kaloryfery będą napełniane wodą, możesz zalać nie tylko swoje mieszkanie, ale również sąsiadów mieszkających pod tobą.



ZALANIE MIESZKANIA PRZEZ SĄSIADA A UBEZPIECZENIE

Żeby zabezpieczyć się przed finansową odpowiedzialnością za zalanie mieszkania, powinieneś zawrzeć odpowiednią umowę ubezpieczenia. Zanim zdecydujesz się na daną ofertę, sprawdź, czy w ogólnych warunkach ubezpieczenia zalanie znajduje się w zakresie ochrony:

- Wydostanie się płynów z prawidłowo wykonanych i konserwowanych instalacji oraz urządzeń domowych, centralnego ogrzewania, kanalizacji.

- Nieumyślne pozostawienie otwartych kranów lub innych zaworów w mieszkaniu lub budynku w przypadku udokumentowanej przerwy w dopływie wody.

- Zalanie wodą z opadów atmosferycznych.

- Zalanie wodą, która wydostała się z lokalu użytkowanego przez osoby trzecie.

- Cofnięcie się wody lub ścieków z instalacji kanalizacyjnej znajdującej się wewnątrz ubezpieczonego mieszkania lub poza nim.

- Zakres ochrony ubezpieczeniowej można również rozszerzyć o ryzyko szkód mrozowych. Polisa obejmie także zamarzanie i rozmarzanie cieczy w rurach, urządzeniach lub instalacji.

ZALANIE SĄSIADA – KTO ODPOWIADA ZA SZKODĘ?

Nie zawsze za zalanie sąsiada odpowiada właściciel mieszkania, z którego wydostała się woda. Wina może leżeć po stronie na przykład dewelopera, który już na etapie budowy popełnił błędy.

Także za szkodę może też odpowiadać producent danego sprzętu albo zarządca budynku, który nie przeprowadził przeglądu hydraulicznego.

W związku z tym, kiedy ktoś zajmujesz mieszkanie, w którym pękła rura, wcale nie musi oznaczać, że ponosi winę za wyrządzone szkody.

Jeszcze jedno: status lokatora, zgodnie z prawem, odpowiada za rury biegnące poziomo, natomiast za rury pionowe odpowiedzialność bierze zarządca budynku.
Często samemu nie można być w stanie ocenić, kto odpowiada za szkodę – oceni to dopiero specjalista. Możliwe, że np. doszło do zalania mieszkania z winy spółdzielni.


ZALANIE MIESZKANIA – PROCEDURA

Jeśli doszło do szkody, to przede wszystkim musisz ją zgłosić.

1. Przede wszystkim powstrzymaj wyciek lub przynajmniej zmniejsz jego rozmiar.

2. Poinformuj o zdarzeniu zarządcę budynku – masz na to 2 dni. Skontaktuj się z sąsiadem. Nawet jeśli szybko zareagowałeś, to mogło dojść do zalania sufitu. Właściciel mieszkania mógł również ponieść inne szkody. Zalanie mebli, albo urządzeń elektrycznych. 

3. Sprawdź w ogólnych warunkach (możesz zadzwonić w tej sprawie do swojego agenta, on na pewno wie gdzie szukać), ile czasu masz na zgłoszenie szkody od momentu, kiedy będziesz świadomy, że do niej doszło. Zapoznaj się z innymi prawami i obowiązkami, które wiążą się z zawartą umową ubezpieczenia.

4. Jeśli konieczna była interwencja straży pożarnej, to uzyskaj również protokół z zalania mieszkania, inaczej – raport zniszczeń. Zakład ubezpieczeń weźmie go pod uwagę przy wypłacie odszkodowania.

5. Zgłoś szkodę do towarzystwa ubezpieczeniowego. Zacznij od informacji telefonicznej. Następnie będziesz musiał uzupełnić dokumenty zgodnie z wytycznymi zakładu ubezpieczeń. Musisz przygotować m.in. wykaz zniszczonych przedmiotów wraz z opisem ich wartości i cech.

6. Oczekuj na pojawienie się rzeczoznawcy, który wyceni szkodę. Najlepiej nie dokonuj w tym czasie żadnych zmian w mieszkaniu, o ile nie są one konieczne dla zabezpieczenia mienia.



WYKLUCZENIA ODPOWIEDZIALNOŚCI ZAKŁADU UBEZPIECZEŃ

Bardzo ważną częścią OWU są wykluczenia odpowiedzialności. Koniecznie je sprawdź wraz ze swoim agentem!



ZALANIE MIESZKANIA PRZEZ SĄSIADA BEZ UBEZPIECZENIA

Jeśli twoje mieszkanie zostało zalane przez sąsiada, który ma polisę, to otrzymasz odszkodowanie.

Co jednak w przypadku, gdy nie zawarł on umowy ubezpieczenia mieszkania?
Wówczas powinien pokryć koszty likwidacji szkody ze swoich środków.
Jeśli odmówi, będziesz musiał dochodzić jego odpowiedzialności w sądzie.
W przypadku, gdy twoje mieszkanie zostanie zalane z twojej winy, a nie masz ubezpieczenia, koszty naprawy zniszczeń będziesz musiał pokryć sam.
Jak wspomnieliśmy, z ochrony ubezpieczeniowej na wypadek m.in. zalania korzysta już 8 na 10 właścicieli mieszkań. 

Nie dopuść do tego, żebyś musiał samodzielnie pokrywać bardzo wysokie koszty likwidacji szkody u siebie, sąsiada, a może nawet w lokalach innych mieszkańców budynku.




 

Popularne posty z tego bloga

NA WAKACJACH ZE ZWIERZAKIEM

  Znajomi zaprosili nas na sushi i granie w planszówki. Kiedy przyszliśmy na miejsce, w drzwiach powitał nas piękny puchaty kot z błękitnymi oczami. - Macie kota? Od kiedy? – ucieszyłam się, głaszcząc miękką sierść. - Od tygodnia i jeszcze przez tydzień – odpowiedzieli znajomi. Okazało się, że cudny szary zwierzak został podrzucony na czas wakacji właścicieli do owych znajomych, którzy zdeklarowali się nim opiekować. Kot   przyjechał na wakacje z całą wyprawką; ulubionym łóżeczkiem, kuwetką, żwirkiem do kuwetki, drapakiem, jedzeniem na dwa tygodnie, przysmaczkami, zabawkami i …. odkurzaczem, którym trzeba było go regularnie co dzień odkurzać ze względu na długą i gęstą sierść. Zwierzę które mamy pod swoją opieką jest zdane tylko na nas. Bierzemy za niego pełną odpowiedzialność. Nie zostanie samo w domu, nawet jeśli zostawimy mu pełną lodówkę i listę telefonów alarmowych. Przed przyjęciem pod dach nowego towarzysza, należy mieć już gotowy plan co się z nim stani...

UDARU MOŻNA UNIKNĄĆ

Wczesne objawy zwiastujące udar mózgu - kiedy je zauważysz, ważne aby zgłosić się natychmiast do lekarza. Ułatwiają to oczywiście ubezpieczenia medyczne których posiadanie spowoduje, że lekarz przyjmie Cię niemal natychmiast, albo wysłucha na telekonsultacji lub online. Statystyki mówią, aż 4 osoby z pięciu, zauważyły niepokojące objawy, ale nic z tym nie zrobili. 4 osoby z pięciu mogłyby uniknąć udaru, wdrożyć leczenie, ale to zbagatelizowali.  Dlaczego? Bo w przychodni nie odbierają.  Bo termin do lekarza to dwa tygodnie, zdąży przecież przejść... Niestety nierzadko kończy się to tragicznie.  Co to jest takiego w ogóle udar? - to obumarcie części tkanki mózgu w wyniku zablokowania do niej dopływu krwi. Dwa rodzaje udaru: - udar niedokrwienny (80% przypadków) – dochodzi wtedy gdy tętnica zaopatrująca część mózgu w krew ulegnie częściowemu lub całkowitemu zablokowaniu, co sprawia, że komórki mózgowe nie otrzymują potrzebnych ilości krwi, co za tym idzie tlenu i skład...

DZIEŃ KRWIODAWSTWA 14 CZERWIEC

    Dziś tj. 14 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawstwa. Chyba każdy spotkał się w życiu z sytuacją oddawania krwi. Czy to w przypadku zbiórki na konkretną osobę, lub ogólnie z chęci pomocy innym. Okazuje się jednak, że dobre chęci aby oddać krew potrzebującym nie wystarczą.   Wręcz aby być dawcą, należy spełniać normy, które nie zawsze okazują się być normami w naszym przypadku.   Przede wszystkim: MUSISZ BYĆ ZDROWY! Powody dyskwalifikacji : Aby móc oddać krew musi upłynąć 2 tygodnie od: objawów infekcji np. kataru, gorączki, kaszlu;  biegunki, wymiotów;  opryszczki (tzw. "zimna");  zakończenia stosowania leków, w tym antybiotyków (także w postaci maści, kropel);  objawów alergii np. wysypki skórnej, kataru siennego;   musi upłynąć 4 miesiące od : zabiegów związanych z naruszeniem powłok skórnych np. tatuaży, piercingu;  procedur medycznych np. kolonoskopii, gastroskopii, biopsji  zabiegów kosmetycznych np. mezoterapi...

JAK OSZCZĘDAĆ PIENIĄDZE?

  Jedzenie 1. Kupuj z listą i nigdy na głodniaka. Chodź na zakupy z listą i nie dokonuj zakupów spoza listy. 2. Nie przepłacaj na jedzeniu. Wejdź na strony sklepów internetowych, zgromadź produkty w „koszyku” i sprawdź, w których zapłacisz najmniej.   3. Ogranicz słodycze i napoje gazowane. Twój organizm i portfel Ci podziękuje. 4. Ogranicz jedzenie na mieście i kawę ze Starbunia lub Maka.  Oszczędność = 100-600 zł/m-c = 1200-7200 zł/rok. 5. Szykuj kanapki do pracy. Możesz również wziąć wczorajszy obiad, albo sałatkę w słoiku.  Oszczędność = 150-400 zł/m-c. 6. Korzystaj z hipermarketów internetowych. Nic nie kupisz „nadto”, bo nie przykuje ci wzroku, ani nikt nie będzie stał i proponował. 7. Rób przetwory i własne produkty. Np. piecz chleb, zrób własne muesli, warzywne pasty do chleba, zamiast kupnych wędlin upiecz w przyprawach pierś indyczą i jedz na kanapce na zimno.  Nie wspominając o ogórkach kiszonych i sałatkach wszelkiego typu. 8. N...

SKĄD SIĘ BIERZE L4?

NO PEWNIE ŻE OD LEKARZA. 😆 Ale sprawdźmy wiedzę na temat składek.  Jesień już za progiem. Nieżyty nosa, grypy i inne paskudztwa chorobowe stoją już po nas w kolejce. Niedługo w telewizji zdominują reklamy o kroplach do nosa i tabletkach na gardło. A zatem skąd się bierze L4? Warunkiem obowiązywania ubezpieczenia chorobowego jest opłacanie składek. Składkę chorobową płaci się po to, by zabezpieczyć się finansowo na czas niezdolności do pracy. W przypadku zasiłku chorobowego dla pracowników zatrudnionych na umowę o pracę karencja wynosi 30 dni. Z kolei objęcie ubezpieczeniem chorobowym np. przedsiębiorcy rozpoczyna się po 90 dniach. Ubezpieczenie chorobowe uprawnia do otrzymania zasiłków wiąże się z koniecznością odprowadzania comiesięcznej składki. Ubezpieczenie chorobowe finansuje: Zasiłek chorobowy — wypłacany ubezpieczonemu, który jest niezdolny do pracy z powodu choroby. Może być wypłacany przez maksymalnie 182 dni. Świadczenie rehabilitacyjne —moż...

UWAGA- UDAR SŁONECZNY !

    Już niedługo według prognoz pogody, wysoka temperatura wraca do nas z mocą.           Pamiętajcie zatem o tym, że słońce jest przyjemnym i naturalnym antydepresantem i źródłem witaminy D, ale każde lekarstwo w nadmiernych ilościach zamienia się w truciznę. Przegrzanie najczęściej dotyczy dzieci i seniorów ponieważ w tych grupach wiekowych mechanizmy termoregulacji są najsłabsze. Narażeni są również cukrzycy, osoby otyłe, cierpiące na choroby serca czy nadczynność tarczycy, a także osoby pod wpływem alkoholu.              Szczególnie uważać powinny również osoby przyjmujące leki przeciwalergiczne, moczopędne, antydepresyjne oraz nasenne.      W gorące dni aby uchronić się przed udarem cieplnym czy słonecznym, jeśli już musicie poruszać się w pełnym słońcu, polecamy kapelusze typu panama, parasol w jasnym kolorze , oraz posiadanie zapasu...

ODWOŁANY WYJAZD - I CO WTEDY?

Zeszły rok nauczył nas, że nic na tym świecie nie jest pewne, a najbardziej nasze plany wakacyjne. Na szczęście jest na to sposób. Polisa "Koszty rezygnacji z Podróży". Dzisiaj jest to szczególne rozwiązanie dla tych, którzy kupując wycieczkę z wyprzedzeniem chcą się zabezpieczyć na wypadek niemożności wyjazdu. Co można ubezpieczyć? Koszty rezygnacji z biletu czyli koszty jakimi zostaniesz obciążony przez przewoźnika w związku z anulowaniem biletu przed rozpoczęciem podróży, zgodnie z datą określoną na bilecie. Koszty rezygnacji z podróży czyli koszty rezygnacji wynikające z umowy związanej z podróżą, które zostają Ci potrącone w związku z rezygnacją z podróży przed jej rozpoczęciem Koszty przerwania podróży czyli część niewykorzystanych świadczeń wynikających z wcześniejszego powrotu z podróży oraz dodatkowe koszty transportu, związane z wcześniejszym powrotem. Jakie mogą być powody rezygnacji ? Zachorowanie na Covid-19 jest traktowane jak każde nagłe zachorowanie i moż...

HEJT W INTERNECIE

  Kiedy zaczyna się nowy rok szkolny, dla niektórych zaczyna się całkiem nowy etap w życiu. Spotykamy na swojej drodze nowych ludzi, może przyjaciół do końca życia. Dzieciaki zaczyna łączyć grupa w której istnieje relacja między członkami, prowadząca do wspólnoty świadomości i w konsekwencji do wspólnego działania. Dzieci i młodzież to również dynamiczny system działania, gdzie każdy posiada pewną rolę społeczną. Z jakiegoś powodu czasem w tym systemie wydarzy się coś, co spowoduje, że grupa kogoś odrzuca i tak rodzi się w najgorszym wypadku nękanie i ostracyzm. Dla młodego człowieka bardzo ważna jest akceptacja grupy, funkcjonowanie z rówieśnikami. Młodzi ludzie chcą budzić podziw, respekt, a często wydaje im się, że najłatwiej jest zaimponować agresją. Dzieci dopuszczające się agresji często same jej doświadczyły lub nadal jej doświadczają. Przyczyny hejtu w Internecie:   • zazdrość, • złośliwość, • poczucie nudy, • poczucie bezradności, • niska samoocena,...

SAMI Z WYBORU, SAMI Z ZASKOCZENIA

  Najlepsza odpowiedź z jaką się zetknęliśmy w związku z pytaniem: - „Nie masz dzieci, rodziny? TO KTO CI PODA SZKLANKĘ WODY NA STAROŚĆ?!” Brzmi: - „Ciężko pracuję, aby na starość szklankę wody podał mi LOKAJ” Ubezpieczenia na życie to pomoc dla tych, którzy zostaną sami, ale też pomoc w przypadku ciężkich zachorowań. Ta opcja wydaje się szczególnie ważna dla młodych samotnych osób. Uświadamianie obaw i pokazywanie możliwego ryzyka wyrażającej największe obawy związane z samotnością, to pilne zadanie AGENTÓW. Przykładów, w których ubezpieczenie pomogło w przypadku poważnej choroby, jest mnóstwo.   Prywatne ubezpieczenia zdrowotne, produkty emerytalne, czy polisy majątkowe – ubezpieczenia mieszkania, dodatkowe ubezpieczenia samochodu to konieczność dla osób samotnych, bo to gwarancja, że w razie gdy coś się stanie, nie zostaną z niczym. A o zdrowiu i starości trzeba myśleć, gdy jest czas na działanie! Pandemia sprawiła, że ludzie odczuli dotkliwie iz...