Przejdź do głównej zawartości

WIDEOREJESTRATORY

     Moda na wideorejestratory w polskich samochodach przyszła do nas od naszego wschodniego sąsiada. Tam z kolei popularność kamer rozpoczęła się niestety dlatego, że wielu kierowców nie posiada ważnego ubezpieczenia OC w Rosji czy na Ukrainie, a do ucieczek z miejsca wypadku dochodzi bardzo często, w związku z tym, nagranie z samochodowej kamery bywa jedynym sposobem na odnalezienie sprawcy wypadku. Druga sprawa to problem z korupcją w rosyjskiej policji.

W tej chwili w Polsce nie ma żadnych ograniczeń dotyczących korzystania z kamerek samochodowych, ale w przypadku chęci publikacji nagrania, należy zadbać o zamazanie przynajmniej twarzy i tablic rejestracyjnych widocznych na materiale. Zaniedbanie tego może skutkować pozwem o publikowanie danych osobowych bez zgody uczestnika nagrania.
Jeśli posiadacie owo urządzenie w swoim aucie i wybieracie się nim w podróż po Europie, warto wiedzieć, że nie we wszystkich krajach można sobie ot tak jeździć z nią zamontowaną na przedniej szybie.

🚫 AUSTRIA - obowiązuje całkowity zakaz używania kamerek samochodowych. Już samo jego posiadanie jest nielegalne. Za złamanie tego przepisu grozi grzywna w wysokości nawet 10 tys. euro. Za recydywę kara wzrasta do 25 tys. euro.

🚫 PORTUGALIA - Nielegalne jest zarówno posiadanie jak i używanie kamerki.

🚫 LUKSEMBURG - Używanie kamerek jest nielegalne, chociaż w przeciwieństwie do Austrii można je posiadać. Materiał z wideorejestratora nie jest dopuszczony jako dowód w sądzie nawet jeżeli nagranie dowodzi o winie kierowcy lub jej braku.

🚫 NORWEGIA - obowiązuje zakaz instalowania urządzenia w zasięgu wzroku kierowcy.

⚠ NIEMCY - nagrań z kamery nie można umieszczać w mediach społecznościowych chyba, że twarze i tablice rejestracyjne są zasłonięte. Materiał może być zakwalifikowany jako dowód w sądzie. Wideorejestrator musi być tak zamocowany, aby nie zasłaniał widoku.

FRANCJA - można używać wideorejestratora pod warunkiem, że nie zasłania on widoku na drogę. Nagrań nie można umieszczać w Internecie, można je wykorzystywać wyłącznie do celów prywatnych.

⚠ BELGIA - można zarówno posiadać jak i używać kamerę, ale tylko do prywatnych celów. Kierowca biorący udział w wypadu może użyć nagrania jako dowodu w sprawie, ale pod warunkiem poinformowania o tym fakcie wszystkich pozostałych uczestników zdarzenia, co jest często niemożliwe, więc lepiej jej nie używać.

⚠ SZWAJCARIA - używanie kamery jest legalne to istnieje bardzo wiele ograniczeń, które sprawiają, że stają się one praktycznie bezużyteczne. Nie wolno używać ich do celów rozrywkowych oraz dokumentowania podróży. Inni kierowcy muszą być świadomi tego, że są nagrywani. Surowe przepisy dotyczące ochrony danych sprawiają, że nie można rejestrować osób, miejsc oraz innych samochodów, które nie mają związku z ewentualnym wypadkiem.

WIELKA BRYTANIA kamery są legalne. Nie mogą jednak zasłaniać kierowcy widoku. Nagranie może być wykorzystanie jako dowód w sądzie. Jeżeli kamera jest zamontowana nieprawidłowo, kierowcy grozi grzywna, a nagranie nie może posłużyć jak dowód.

SŁOWACJA - kamera nie może w żaden sposób ograniczać kierowcy widoku. Nagranie może być też wykorzystane w sądzie jako dowód. Nie można materiału wrzucać do Sieci.

WĘGRY - materiał pochodzące z kamerek samochodowych należy usunąć najpóźniej pięć dni roboczych od nagrania. Możemy je opublikować tylko wtedy, gdy ukryjemy wszelkie dane umożliwiające identyfikację nagrywanego, np. twarz czy numer tablicy rejestracyjnej.

HOLANDIA, DANIA – można.

🆗 W krajach bałkańskich (Bułgaria, Grecja, Serbia, Macedonia Północna, Chorwacja, Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina, Rumunia, Mołdawia i Albania ) temat wideorejestratorów przeważnie nie jest w ogóle regulowany prawnie. W tych krajach, wręcz zachęcamy do używania kamerek, bo tam charakter jazdy jest często w myśl zasady; „kto większy i szybszy ten lepszy”.

Photo by Joey Huang on Unsplash

Popularne posty z tego bloga

UDARU MOŻNA UNIKNĄĆ

Wczesne objawy zwiastujące udar mózgu - kiedy je zauważysz, ważne aby zgłosić się natychmiast do lekarza. Ułatwiają to oczywiście ubezpieczenia medyczne których posiadanie spowoduje, że lekarz przyjmie Cię niemal natychmiast, albo wysłucha na telekonsultacji lub online. Statystyki mówią, aż 4 osoby z pięciu, zauważyły niepokojące objawy, ale nic z tym nie zrobili. 4 osoby z pięciu mogłyby uniknąć udaru, wdrożyć leczenie, ale to zbagatelizowali.  Dlaczego? Bo w przychodni nie odbierają.  Bo termin do lekarza to dwa tygodnie, zdąży przecież przejść... Niestety nierzadko kończy się to tragicznie.  Co to jest takiego w ogóle udar? - to obumarcie części tkanki mózgu w wyniku zablokowania do niej dopływu krwi. Dwa rodzaje udaru: - udar niedokrwienny (80% przypadków) – dochodzi wtedy gdy tętnica zaopatrująca część mózgu w krew ulegnie częściowemu lub całkowitemu zablokowaniu, co sprawia, że komórki mózgowe nie otrzymują potrzebnych ilości krwi, co za tym idzie tlenu i skład...

DZIEŃ KRWIODAWSTWA 14 CZERWIEC

    Dziś tj. 14 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawstwa. Chyba każdy spotkał się w życiu z sytuacją oddawania krwi. Czy to w przypadku zbiórki na konkretną osobę, lub ogólnie z chęci pomocy innym. Okazuje się jednak, że dobre chęci aby oddać krew potrzebującym nie wystarczą.   Wręcz aby być dawcą, należy spełniać normy, które nie zawsze okazują się być normami w naszym przypadku.   Przede wszystkim: MUSISZ BYĆ ZDROWY! Powody dyskwalifikacji : Aby móc oddać krew musi upłynąć 2 tygodnie od: objawów infekcji np. kataru, gorączki, kaszlu;  biegunki, wymiotów;  opryszczki (tzw. "zimna");  zakończenia stosowania leków, w tym antybiotyków (także w postaci maści, kropel);  objawów alergii np. wysypki skórnej, kataru siennego;   musi upłynąć 4 miesiące od : zabiegów związanych z naruszeniem powłok skórnych np. tatuaży, piercingu;  procedur medycznych np. kolonoskopii, gastroskopii, biopsji  zabiegów kosmetycznych np. mezoterapi...

NA WAKACJACH ZE ZWIERZAKIEM

  Znajomi zaprosili nas na sushi i granie w planszówki. Kiedy przyszliśmy na miejsce, w drzwiach powitał nas piękny puchaty kot z błękitnymi oczami. - Macie kota? Od kiedy? – ucieszyłam się, głaszcząc miękką sierść. - Od tygodnia i jeszcze przez tydzień – odpowiedzieli znajomi. Okazało się, że cudny szary zwierzak został podrzucony na czas wakacji właścicieli do owych znajomych, którzy zdeklarowali się nim opiekować. Kot   przyjechał na wakacje z całą wyprawką; ulubionym łóżeczkiem, kuwetką, żwirkiem do kuwetki, drapakiem, jedzeniem na dwa tygodnie, przysmaczkami, zabawkami i …. odkurzaczem, którym trzeba było go regularnie co dzień odkurzać ze względu na długą i gęstą sierść. Zwierzę które mamy pod swoją opieką jest zdane tylko na nas. Bierzemy za niego pełną odpowiedzialność. Nie zostanie samo w domu, nawet jeśli zostawimy mu pełną lodówkę i listę telefonów alarmowych. Przed przyjęciem pod dach nowego towarzysza, należy mieć już gotowy plan co się z nim stani...

SKĄD SIĘ BIERZE L4?

NO PEWNIE ŻE OD LEKARZA. 😆 Ale sprawdźmy wiedzę na temat składek.  Jesień już za progiem. Nieżyty nosa, grypy i inne paskudztwa chorobowe stoją już po nas w kolejce. Niedługo w telewizji zdominują reklamy o kroplach do nosa i tabletkach na gardło. A zatem skąd się bierze L4? Warunkiem obowiązywania ubezpieczenia chorobowego jest opłacanie składek. Składkę chorobową płaci się po to, by zabezpieczyć się finansowo na czas niezdolności do pracy. W przypadku zasiłku chorobowego dla pracowników zatrudnionych na umowę o pracę karencja wynosi 30 dni. Z kolei objęcie ubezpieczeniem chorobowym np. przedsiębiorcy rozpoczyna się po 90 dniach. Ubezpieczenie chorobowe uprawnia do otrzymania zasiłków wiąże się z koniecznością odprowadzania comiesięcznej składki. Ubezpieczenie chorobowe finansuje: Zasiłek chorobowy — wypłacany ubezpieczonemu, który jest niezdolny do pracy z powodu choroby. Może być wypłacany przez maksymalnie 182 dni. Świadczenie rehabilitacyjne —moż...

JAK OSZCZĘDAĆ PIENIĄDZE?

  Jedzenie 1. Kupuj z listą i nigdy na głodniaka. Chodź na zakupy z listą i nie dokonuj zakupów spoza listy. 2. Nie przepłacaj na jedzeniu. Wejdź na strony sklepów internetowych, zgromadź produkty w „koszyku” i sprawdź, w których zapłacisz najmniej.   3. Ogranicz słodycze i napoje gazowane. Twój organizm i portfel Ci podziękuje. 4. Ogranicz jedzenie na mieście i kawę ze Starbunia lub Maka.  Oszczędność = 100-600 zł/m-c = 1200-7200 zł/rok. 5. Szykuj kanapki do pracy. Możesz również wziąć wczorajszy obiad, albo sałatkę w słoiku.  Oszczędność = 150-400 zł/m-c. 6. Korzystaj z hipermarketów internetowych. Nic nie kupisz „nadto”, bo nie przykuje ci wzroku, ani nikt nie będzie stał i proponował. 7. Rób przetwory i własne produkty. Np. piecz chleb, zrób własne muesli, warzywne pasty do chleba, zamiast kupnych wędlin upiecz w przyprawach pierś indyczą i jedz na kanapce na zimno.  Nie wspominając o ogórkach kiszonych i sałatkach wszelkiego typu. 8. N...

SPOOFING, JAK ROZPOZNAĆ I SIĘ CHRONIĆ

Co to jest spoofing? Spoofing to rodzaj cyberataku polegający na podszywaniu się pod inną osobę, urządzenie, czy system, aby oszukać ofiarę i zdobyć dostęp do poufnych informacji, pieniędzy lub zainfekować urządzenie złośliwym oprogramowaniem. Ataki spoofingowe mogą przybierać różne formy, takie jak: Caller ID Spoofing : Podszywanie się pod numer telefonu, aby wyglądało, jakby dzwoniła zaufana instytucja (np. bank, policja). Email Spoofing : Wysyłanie e-maili, które wydają się pochodzić od znanych nadawców. Website Spoofing : Tworzenie fałszywych stron internetowych imitujących legalne witryny, np. bankowe czy sklepy online. IP Spoofing : Podszywanie się pod adres IP innego komputera, co może prowadzić do ataków na sieci lub omijania zabezpieczeń. GPS Spoofing : Fałszowanie sygnałów GPS, aby zmienić lokalizację urządzenia.   Jak chronić się przed spoofingiem? Zabezpieczenie urządzeń i sieci : Zainsta...

ZALANE MIESZKANIE

Z roku na rok zwiększa się liczba osób, którzy kupują polisę mieszkaniową. Jeszcze kilka lat temu z takiej polisy korzystała połowa Polaków, ale już w 2018 roku to już 8 na 10 domów jest ubezpieczonych. Na ochronę ubezpieczeniową decydujemy się m.in. w obawie przed zalaniem mieszkania i innymi zdarzeniami losowymi. ZALANIE MIESZKANIA – NAJCZĘSTSZE PRZYCZYNY Jak wynika ze zgłoszeń ponad połowa szkód w mieszkaniach to zalanie, a jednocześnie 48% badanych obawia się kosztów związanych z likwidacją szkody. Jest to także najczęstsza szkoda, którą zastają Polacy po powrocie z urlopu. Jak ludzie zabezpieczają się przed takimi zdarzeniami? Aż 49% z nich zakręca w domu zawór wody, jeśli wyjeżdżają na dłuższy okres. Najczęściej do zalania dochodzi ze względu na usterkę w mieszkaniu: - Awaria pralki – wychodząc do pracy, włączasz pranie? Wystarczy pęknięty wężyk w urządzeniu, żeby twoja łazienka, ale również inne pomieszczenia zostały zalane. - Rozszczelnienie rury w podłodze – niektóre rury prze...

UWAGA- UDAR SŁONECZNY !

    Już niedługo według prognoz pogody, wysoka temperatura wraca do nas z mocą.           Pamiętajcie zatem o tym, że słońce jest przyjemnym i naturalnym antydepresantem i źródłem witaminy D, ale każde lekarstwo w nadmiernych ilościach zamienia się w truciznę. Przegrzanie najczęściej dotyczy dzieci i seniorów ponieważ w tych grupach wiekowych mechanizmy termoregulacji są najsłabsze. Narażeni są również cukrzycy, osoby otyłe, cierpiące na choroby serca czy nadczynność tarczycy, a także osoby pod wpływem alkoholu.              Szczególnie uważać powinny również osoby przyjmujące leki przeciwalergiczne, moczopędne, antydepresyjne oraz nasenne.      W gorące dni aby uchronić się przed udarem cieplnym czy słonecznym, jeśli już musicie poruszać się w pełnym słońcu, polecamy kapelusze typu panama, parasol w jasnym kolorze , oraz posiadanie zapasu...

HEJT W INTERNECIE

  Kiedy zaczyna się nowy rok szkolny, dla niektórych zaczyna się całkiem nowy etap w życiu. Spotykamy na swojej drodze nowych ludzi, może przyjaciół do końca życia. Dzieciaki zaczyna łączyć grupa w której istnieje relacja między członkami, prowadząca do wspólnoty świadomości i w konsekwencji do wspólnego działania. Dzieci i młodzież to również dynamiczny system działania, gdzie każdy posiada pewną rolę społeczną. Z jakiegoś powodu czasem w tym systemie wydarzy się coś, co spowoduje, że grupa kogoś odrzuca i tak rodzi się w najgorszym wypadku nękanie i ostracyzm. Dla młodego człowieka bardzo ważna jest akceptacja grupy, funkcjonowanie z rówieśnikami. Młodzi ludzie chcą budzić podziw, respekt, a często wydaje im się, że najłatwiej jest zaimponować agresją. Dzieci dopuszczające się agresji często same jej doświadczyły lub nadal jej doświadczają. Przyczyny hejtu w Internecie:   • zazdrość, • złośliwość, • poczucie nudy, • poczucie bezradności, • niska samoocena,...

ODWOŁANY WYJAZD - I CO WTEDY?

Zeszły rok nauczył nas, że nic na tym świecie nie jest pewne, a najbardziej nasze plany wakacyjne. Na szczęście jest na to sposób. Polisa "Koszty rezygnacji z Podróży". Dzisiaj jest to szczególne rozwiązanie dla tych, którzy kupując wycieczkę z wyprzedzeniem chcą się zabezpieczyć na wypadek niemożności wyjazdu. Co można ubezpieczyć? Koszty rezygnacji z biletu czyli koszty jakimi zostaniesz obciążony przez przewoźnika w związku z anulowaniem biletu przed rozpoczęciem podróży, zgodnie z datą określoną na bilecie. Koszty rezygnacji z podróży czyli koszty rezygnacji wynikające z umowy związanej z podróżą, które zostają Ci potrącone w związku z rezygnacją z podróży przed jej rozpoczęciem Koszty przerwania podróży czyli część niewykorzystanych świadczeń wynikających z wcześniejszego powrotu z podróży oraz dodatkowe koszty transportu, związane z wcześniejszym powrotem. Jakie mogą być powody rezygnacji ? Zachorowanie na Covid-19 jest traktowane jak każde nagłe zachorowanie i moż...