Przejdź do głównej zawartości

PAKUJ SIĘ KOLEŻKO, CZYLI DZIEŃ OPTYMIZMU.

 Z okazji dnia optymizmu - ten tekst stworzony jest z przymrużeniem oka:

Przydatne porady o pakowaniu których nigdzie nie znajdziecie, oraz przede wszystkim:
JAK SIĘ NIE PAKOWAĆ.

Przed zaplanowanymi wyjazdami zdarza mi się śnić koszmar, który powoduje, że budzę się z przeraźliwym wrzaskiem. Otóż śni mi się, że wybieram się gdzieś w trybie pilnym i muszę się szybko zapakować. We śnie jednakże nie ogarniam czasoprzestrzeni i horror który przeżywam, to sytuacja w której po przybyciu na miejsce okazuje się, że zapomniałam bielizny na zmianę, klapek pod prysznic, a w miejscu moich ubrań leży niedzielna garsonka ciotki Bożenki w niebieskie grochy, wraz z gaciami dziadka Stanisława z kulkami na mole w kieszeniach, dziurawe buty zimowe, a zamiast bikini i ręcznika kąpielowego w kurorcie, mam kożuch z barana, oraz dziesięciolitrowy garnek na rosół.

W związku z tą fiksacją, pakowanie na jawie zaczynam jakieś dwa tygodnie przed, z pomocą aplikacji w telefonie oraz kalendarza papierowego.
Co za tym idzie od wielu lat uważam się za eksperta od ekonomicznego i efektywnego pakowania.
Wziąć trzy pary różnych portek, czy tylko jedną z odpinanymi nogawkami?
Poradników w Internecie o pakowaniu jest setki. Znajdziecie w nich odpowiedzi na pytania;
  • czy wziąć krem nivea który zastąpi balsam, krem do twarzy i olejek do opalania, czy może komplet kosmetyków.
  • Wziąć suszarkę czy może żelazko? (zawsze można wysuszyć włosy żelazkiem, albo uprasować ciucha systemem harcerskim – położyć pod prześcieradłem i spać na tym),
Można też znaleźć gotowe listy, które podpowiedzą jakie ubrania wziąć aby każdego dnia inaczej je komponować. Wystarczy więc, że wpiszecie w wyszukiwarkę hasło: Jak się pakować i od razu wyskoczy wam lista pro-tipów.

My mamy jednak na takie rady odpowiedź - każdy ma swój rozsądek i prywatne predyspozycje. Radźcie sobie sami. Poniżej są porady ogólne, uniwersalne i chroniące przed niepotrzebnym chaosem.

Bagaż rejestrowy w samolocie.

W nim właściwie przewozić można wszystko: procę, kuszę, łom, wiertarkę lub maczetę, jeśli tylko zmieścisz się w limicie wagowym linii lotniczych, co też jest do przeskoczenia, bo można wykupić więcej kilogramów. Można przewozić legalną broń, jeśli się ją zgłosi przy odprawie.
Są jednak rzeczy których bezwzględnie nie można przewozić w bagażu nadawanym:
  • butli z propanem,
  • latarki gazowej,
  • rozpałki z węgla drzewnego,
  • baterie litowo-jonowej (w podręcznym można),
  • substancji toksycznych i materiałów wybuchowych.
Wcale nie dlatego, że obsługa lotniska jest niedelikatna i rzuca twoim bagażem, co może spowodować zalanie olejkiem nowych ciuchów.
Czyli wszystkiego, co może niejako samo zająć się ogniem i wysadzić samolot.
Wszystkie poradniki nakazują zawijać w folię kosmetyki. Ale nikt nie tłumaczy dlaczego.
Lepiej pakować w worek strunowy szampon dlatego, że pod wpływem ciśnienia panującego na wysokości dziesięciu kilometrów, plastikowa butelka może pęknąć i urlop zaczniecie od prania walizki od środka, oraz zakupu w sklepiku hotelowym np. balsamu do opalania za histeryczną kwotę.

Pracownicy linii lotniczych, jeśli nocują w przerwie między pracą na pokładzie nie u siebie w domu, zobowiązani są do posiadania czarnej walizki. Takie przepisy.
Wy nie musicie.
Jestem zwolennikiem jak najbardziej jaskrawych czy kolorowych toreb i walizek.
To spowoduje, że zobaczycie ją na taśmie od razu, oraz nikt w tłumie niechcący Wam jej nie buchnie.
Lub alternatywnie z zawiązanymi kokardami na rączce, naklejkami albo z wiszącym pluszakiem przy kłódce.
I tak za chwilę będzie porysowana i brudna, bo obsługa naziemna lotniska ma mało czasu na załadunek bagaży i faktem jest, że nie jest wcale subtelna. Jeśli wam zależy, owińcie walizkę w pokrowiec, albo w folię. Na lotniskach czasem są urządzenia do owijania bagażu.
Przestrzegamy również przed zakupem złej jakości walizki z tworzywa, bo lubi się niszczyć już w trakcie pierwszego lotu.
Jeśli już, to kupcie porządną ze sprawdzonej firmy.

Zawsze sprawdźcie limit wagowy w danej linii lotniczej. Jeśli go przekroczycie, bo nie macie jak zważyć walizki, i nie chcecie płacić za nadbagaż, zawsze można się ubrać w większość ubrań, a na głowę założyć turban z kąpielowego ręcznika, bo zazwyczaj on dużo waży (http://bit.ly/2Z513pP ).

Bagaż podręczny w samolocie.

Bagaż podręczny do samolotu kojarzy się dla większości z kulturalną walizeczką na kółkach w której znajdują się estetycznie i ergonomicznie ułożone ubranka wraz z wypchanymi skarpetkami bucikami, włożonymi do czepka kąpielowego.
Ja polecam jednak z całego serca, aby użyć miękkiej torby, oczywiście o odpowiednich dla danej floty wymiarach.
mają często boczne kieszenie (np. z zamkiem błyskawicznym) w których się zmieszczą różne gadżety po które nie musisz sięgać do środka (i które wolno wziąć na pokład. Batonik na ssanie w żołądku, chusteczki odświeżające, słuchawki, rozmówki, książkę (wydanie kieszonkowe) różaniec (jeśli będą turbulencje ;-)) itd.
Jest kilka powodów: Może posłużyć jako poduszka, jeśli czekasz na lot więcej niż kilka godzin, łatwiej ją wepchnąć do schowka nad głową na pokładzie,
Nie chce ci się jej dźwigać, a miękka torba nie ma kółek? Na lotniskach są do dyspozycji wózki do przewożenia bagażu.

Autokar

Trzydzieści lat temu jadąc za granicę, w autokarze spędzało się od 24 do 48 godzin. Tanie linie samolotowe nie były jeszcze popularne, stało się długo na granicy, autostrad było mniej, oraz autobusy wolniejsze.
Zatem należało mieć przy sobie absolutnie wszystkie niezbędne rzeczy do przetrwania przez nawet kilka dni, takie jak; zapasowa bielizna, jasiek pod głowę, kocyk, latarka czołowa, wałówka, szczotka i pasta do zębów, lektura i in. Obecnie nie jest tak źle, ale nadal ludzie podróżują tą formą komunikacji.
Ponieważ podczas rozładowywania autobusu u celu, dzieją się nieraz dantejskie sceny, gdy kierowcom się śpieszy i jeden wyrzuca manele na lewo, a drugi na prawo. Najgorzej kiedy nie pamiętasz z której strony była twoja torba i biegasz dookoła pojazdu w panice szukając dobytku.
Jadąc autokarem kilkaset kilometrów, aby zapakować bagaż do schowka autobusowego, to jest jedyna usprawiedliwiona okoliczność, kiedy należy bezwzględnie pchać się, aby być pierwszym.
A kiedy twoje rzeczy siedzą sobie w samym środku, to masz gwarancję, że zostaną wytargane na samym końcu. Staraj się także w miarę możliwości nie korzystać z toalety autokarowej – aby porównać odczucia, wyobraź sobie, że siedzisz w toi toi’u zawieszonym na dźwigowej linie.

Samochód.
Dawno temu, jeździło się na wakacje fiatem 126p z bagażnikiem na dachu. Albo syreną.
To dawało w zasadzie nieograniczone możliwości. W wielkim tobole zawiniętym w plandekę można było zmieścić cały dobytek biwakowy, wraz z kocherem, dziesięcioosobowym namiotem i zestawem kryształów z Krosna na handel w NRD i ZSSR.
O ile gigantyczny tobół nie przeważył malucha na bok przy skręcie, można było w miarę bezpiecznie dojechać na miejsce.
Jeśli nie jeździsz z przyczepą, busem, lub ostatecznie kombi i pozostaje ci samochód o ograniczonym załadunku, a do przewozu masz maksymalną ilość pasażerów, warto rozważyć zakup bagażnika, lub go pożyczyć. Trzeba też ustalić warunki transportu. Każdy pasażer powinien mieć jednakową gabarytowo torbę, najlepiej z tkaniny, w kształcie walca, ponieważ takiego rodzaju bagaż, łatwo daje się komponować nawet w ciasnych bagażnikach. Jeśli towarzysz podróży nie chce dostosować się do regulaminu, zagroź delikwentowi, że na miejsce dojedzie z walizką na kolanach. Zawsze działa.
Obecnie kufer dachowy już nie jest koniecznością, ale fakt, nadal jest to super przydatne i można tam wozić długie rzeczy które nie mieszczą się w sedanie. Np. wędki, wiosła, parawan plażowy, itp.
Pociąg.
Zasadniczo jak w samolocie. Warto jednak siedzieć w miejscu gdzie masz pewność, że przy gwałtownym hamowaniu, cudze walizki z tworzywa nie zmienią się w pocisk, który zmieni Cię w naleśnik.

Jeśli dotarłeś do tego momentu, to gratuluję i jeszcze jedna rada:
Jeśli zgubią ci bagaż – wraz z kartą pokładową zgłoś się do punktu bagażu zaginionego – „LOST LUGGAGE” (najczęściej jest w hali przylotów), porządni przewoźnicy oferują rodzaj zapomogi na zakup najpotrzebniejszych rzeczy.

A MY SUGERUJEMY WYKUPIENIE UBEZPIECZENIA TURYSTYCZNEGO, OBEJMUJĄCEGO OCHRONĘ W PRZYPADKU ZAGUBIENIA BAGAŻU, CHOCIAŻBY ZE WZGLĘDU NA TO, ŻE WIELU SYTUACJI NIE DA SIĘ PRZEWIDZIEĆ LUB NIE ZALEŻĄ OD PRZEWOŹNIKA.



Popularne posty z tego bloga

UDARU MOŻNA UNIKNĄĆ

Wczesne objawy zwiastujące udar mózgu - kiedy je zauważysz, ważne aby zgłosić się natychmiast do lekarza. Ułatwiają to oczywiście ubezpieczenia medyczne których posiadanie spowoduje, że lekarz przyjmie Cię niemal natychmiast, albo wysłucha na telekonsultacji lub online. Statystyki mówią, aż 4 osoby z pięciu, zauważyły niepokojące objawy, ale nic z tym nie zrobili. 4 osoby z pięciu mogłyby uniknąć udaru, wdrożyć leczenie, ale to zbagatelizowali.  Dlaczego? Bo w przychodni nie odbierają.  Bo termin do lekarza to dwa tygodnie, zdąży przecież przejść... Niestety nierzadko kończy się to tragicznie.  Co to jest takiego w ogóle udar? - to obumarcie części tkanki mózgu w wyniku zablokowania do niej dopływu krwi. Dwa rodzaje udaru: - udar niedokrwienny (80% przypadków) – dochodzi wtedy gdy tętnica zaopatrująca część mózgu w krew ulegnie częściowemu lub całkowitemu zablokowaniu, co sprawia, że komórki mózgowe nie otrzymują potrzebnych ilości krwi, co za tym idzie tlenu i skład...

DZIEŃ KRWIODAWSTWA 14 CZERWIEC

    Dziś tj. 14 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawstwa. Chyba każdy spotkał się w życiu z sytuacją oddawania krwi. Czy to w przypadku zbiórki na konkretną osobę, lub ogólnie z chęci pomocy innym. Okazuje się jednak, że dobre chęci aby oddać krew potrzebującym nie wystarczą.   Wręcz aby być dawcą, należy spełniać normy, które nie zawsze okazują się być normami w naszym przypadku.   Przede wszystkim: MUSISZ BYĆ ZDROWY! Powody dyskwalifikacji : Aby móc oddać krew musi upłynąć 2 tygodnie od: objawów infekcji np. kataru, gorączki, kaszlu;  biegunki, wymiotów;  opryszczki (tzw. "zimna");  zakończenia stosowania leków, w tym antybiotyków (także w postaci maści, kropel);  objawów alergii np. wysypki skórnej, kataru siennego;   musi upłynąć 4 miesiące od : zabiegów związanych z naruszeniem powłok skórnych np. tatuaży, piercingu;  procedur medycznych np. kolonoskopii, gastroskopii, biopsji  zabiegów kosmetycznych np. mezoterapi...

NA WAKACJACH ZE ZWIERZAKIEM

  Znajomi zaprosili nas na sushi i granie w planszówki. Kiedy przyszliśmy na miejsce, w drzwiach powitał nas piękny puchaty kot z błękitnymi oczami. - Macie kota? Od kiedy? – ucieszyłam się, głaszcząc miękką sierść. - Od tygodnia i jeszcze przez tydzień – odpowiedzieli znajomi. Okazało się, że cudny szary zwierzak został podrzucony na czas wakacji właścicieli do owych znajomych, którzy zdeklarowali się nim opiekować. Kot   przyjechał na wakacje z całą wyprawką; ulubionym łóżeczkiem, kuwetką, żwirkiem do kuwetki, drapakiem, jedzeniem na dwa tygodnie, przysmaczkami, zabawkami i …. odkurzaczem, którym trzeba było go regularnie co dzień odkurzać ze względu na długą i gęstą sierść. Zwierzę które mamy pod swoją opieką jest zdane tylko na nas. Bierzemy za niego pełną odpowiedzialność. Nie zostanie samo w domu, nawet jeśli zostawimy mu pełną lodówkę i listę telefonów alarmowych. Przed przyjęciem pod dach nowego towarzysza, należy mieć już gotowy plan co się z nim stani...

SKĄD SIĘ BIERZE L4?

NO PEWNIE ŻE OD LEKARZA. 😆 Ale sprawdźmy wiedzę na temat składek.  Jesień już za progiem. Nieżyty nosa, grypy i inne paskudztwa chorobowe stoją już po nas w kolejce. Niedługo w telewizji zdominują reklamy o kroplach do nosa i tabletkach na gardło. A zatem skąd się bierze L4? Warunkiem obowiązywania ubezpieczenia chorobowego jest opłacanie składek. Składkę chorobową płaci się po to, by zabezpieczyć się finansowo na czas niezdolności do pracy. W przypadku zasiłku chorobowego dla pracowników zatrudnionych na umowę o pracę karencja wynosi 30 dni. Z kolei objęcie ubezpieczeniem chorobowym np. przedsiębiorcy rozpoczyna się po 90 dniach. Ubezpieczenie chorobowe uprawnia do otrzymania zasiłków wiąże się z koniecznością odprowadzania comiesięcznej składki. Ubezpieczenie chorobowe finansuje: Zasiłek chorobowy — wypłacany ubezpieczonemu, który jest niezdolny do pracy z powodu choroby. Może być wypłacany przez maksymalnie 182 dni. Świadczenie rehabilitacyjne —moż...

JAK OSZCZĘDAĆ PIENIĄDZE?

  Jedzenie 1. Kupuj z listą i nigdy na głodniaka. Chodź na zakupy z listą i nie dokonuj zakupów spoza listy. 2. Nie przepłacaj na jedzeniu. Wejdź na strony sklepów internetowych, zgromadź produkty w „koszyku” i sprawdź, w których zapłacisz najmniej.   3. Ogranicz słodycze i napoje gazowane. Twój organizm i portfel Ci podziękuje. 4. Ogranicz jedzenie na mieście i kawę ze Starbunia lub Maka.  Oszczędność = 100-600 zł/m-c = 1200-7200 zł/rok. 5. Szykuj kanapki do pracy. Możesz również wziąć wczorajszy obiad, albo sałatkę w słoiku.  Oszczędność = 150-400 zł/m-c. 6. Korzystaj z hipermarketów internetowych. Nic nie kupisz „nadto”, bo nie przykuje ci wzroku, ani nikt nie będzie stał i proponował. 7. Rób przetwory i własne produkty. Np. piecz chleb, zrób własne muesli, warzywne pasty do chleba, zamiast kupnych wędlin upiecz w przyprawach pierś indyczą i jedz na kanapce na zimno.  Nie wspominając o ogórkach kiszonych i sałatkach wszelkiego typu. 8. N...

SPOOFING, JAK ROZPOZNAĆ I SIĘ CHRONIĆ

Co to jest spoofing? Spoofing to rodzaj cyberataku polegający na podszywaniu się pod inną osobę, urządzenie, czy system, aby oszukać ofiarę i zdobyć dostęp do poufnych informacji, pieniędzy lub zainfekować urządzenie złośliwym oprogramowaniem. Ataki spoofingowe mogą przybierać różne formy, takie jak: Caller ID Spoofing : Podszywanie się pod numer telefonu, aby wyglądało, jakby dzwoniła zaufana instytucja (np. bank, policja). Email Spoofing : Wysyłanie e-maili, które wydają się pochodzić od znanych nadawców. Website Spoofing : Tworzenie fałszywych stron internetowych imitujących legalne witryny, np. bankowe czy sklepy online. IP Spoofing : Podszywanie się pod adres IP innego komputera, co może prowadzić do ataków na sieci lub omijania zabezpieczeń. GPS Spoofing : Fałszowanie sygnałów GPS, aby zmienić lokalizację urządzenia.   Jak chronić się przed spoofingiem? Zabezpieczenie urządzeń i sieci : Zainsta...

ZALANE MIESZKANIE

Z roku na rok zwiększa się liczba osób, którzy kupują polisę mieszkaniową. Jeszcze kilka lat temu z takiej polisy korzystała połowa Polaków, ale już w 2018 roku to już 8 na 10 domów jest ubezpieczonych. Na ochronę ubezpieczeniową decydujemy się m.in. w obawie przed zalaniem mieszkania i innymi zdarzeniami losowymi. ZALANIE MIESZKANIA – NAJCZĘSTSZE PRZYCZYNY Jak wynika ze zgłoszeń ponad połowa szkód w mieszkaniach to zalanie, a jednocześnie 48% badanych obawia się kosztów związanych z likwidacją szkody. Jest to także najczęstsza szkoda, którą zastają Polacy po powrocie z urlopu. Jak ludzie zabezpieczają się przed takimi zdarzeniami? Aż 49% z nich zakręca w domu zawór wody, jeśli wyjeżdżają na dłuższy okres. Najczęściej do zalania dochodzi ze względu na usterkę w mieszkaniu: - Awaria pralki – wychodząc do pracy, włączasz pranie? Wystarczy pęknięty wężyk w urządzeniu, żeby twoja łazienka, ale również inne pomieszczenia zostały zalane. - Rozszczelnienie rury w podłodze – niektóre rury prze...

UWAGA- UDAR SŁONECZNY !

    Już niedługo według prognoz pogody, wysoka temperatura wraca do nas z mocą.           Pamiętajcie zatem o tym, że słońce jest przyjemnym i naturalnym antydepresantem i źródłem witaminy D, ale każde lekarstwo w nadmiernych ilościach zamienia się w truciznę. Przegrzanie najczęściej dotyczy dzieci i seniorów ponieważ w tych grupach wiekowych mechanizmy termoregulacji są najsłabsze. Narażeni są również cukrzycy, osoby otyłe, cierpiące na choroby serca czy nadczynność tarczycy, a także osoby pod wpływem alkoholu.              Szczególnie uważać powinny również osoby przyjmujące leki przeciwalergiczne, moczopędne, antydepresyjne oraz nasenne.      W gorące dni aby uchronić się przed udarem cieplnym czy słonecznym, jeśli już musicie poruszać się w pełnym słońcu, polecamy kapelusze typu panama, parasol w jasnym kolorze , oraz posiadanie zapasu...

ODWOŁANY WYJAZD - I CO WTEDY?

Zeszły rok nauczył nas, że nic na tym świecie nie jest pewne, a najbardziej nasze plany wakacyjne. Na szczęście jest na to sposób. Polisa "Koszty rezygnacji z Podróży". Dzisiaj jest to szczególne rozwiązanie dla tych, którzy kupując wycieczkę z wyprzedzeniem chcą się zabezpieczyć na wypadek niemożności wyjazdu. Co można ubezpieczyć? Koszty rezygnacji z biletu czyli koszty jakimi zostaniesz obciążony przez przewoźnika w związku z anulowaniem biletu przed rozpoczęciem podróży, zgodnie z datą określoną na bilecie. Koszty rezygnacji z podróży czyli koszty rezygnacji wynikające z umowy związanej z podróżą, które zostają Ci potrącone w związku z rezygnacją z podróży przed jej rozpoczęciem Koszty przerwania podróży czyli część niewykorzystanych świadczeń wynikających z wcześniejszego powrotu z podróży oraz dodatkowe koszty transportu, związane z wcześniejszym powrotem. Jakie mogą być powody rezygnacji ? Zachorowanie na Covid-19 jest traktowane jak każde nagłe zachorowanie i moż...

HEJT W INTERNECIE

  Kiedy zaczyna się nowy rok szkolny, dla niektórych zaczyna się całkiem nowy etap w życiu. Spotykamy na swojej drodze nowych ludzi, może przyjaciół do końca życia. Dzieciaki zaczyna łączyć grupa w której istnieje relacja między członkami, prowadząca do wspólnoty świadomości i w konsekwencji do wspólnego działania. Dzieci i młodzież to również dynamiczny system działania, gdzie każdy posiada pewną rolę społeczną. Z jakiegoś powodu czasem w tym systemie wydarzy się coś, co spowoduje, że grupa kogoś odrzuca i tak rodzi się w najgorszym wypadku nękanie i ostracyzm. Dla młodego człowieka bardzo ważna jest akceptacja grupy, funkcjonowanie z rówieśnikami. Młodzi ludzie chcą budzić podziw, respekt, a często wydaje im się, że najłatwiej jest zaimponować agresją. Dzieci dopuszczające się agresji często same jej doświadczyły lub nadal jej doświadczają. Przyczyny hejtu w Internecie:   • zazdrość, • złośliwość, • poczucie nudy, • poczucie bezradności, • niska samoocena,...