
Wielu właścicieli domów nie zdaje sobie sprawy z tego, jak groźne dla życia mogą być zaniedbania związane z nie czyszczeniem komina. Duża liczba pożarów w budynkach mieszkalnych i śmiertelnych zatruć tlenkiem węgla jest powodowana niedrożnością i rozszczelnieniem źle konserwowanych przewodów kominowych. Wystarczy nawet iskra z niesprawnego urządzenia grzewczego, aby mogło dojść do śmiertelnego w skutkach pożaru.

Do utrzymywania ciepła w pomieszczeniach używaj grzejników dobrej jakości. Zakup nowego urządzenia dobrej firmy nie jest dużym wydatkiem, a daje pewność, że będzie ono wykonane odpowiednią technologią i odpowiednich materiałów.
Kupno używanych lub najtańszych grzejników może zakończyć się awarią, przegrzaniem i nawet doprowadzeniem do pożaru.

Jeśli mieszkasz w domu, musisz zadbać o okresowe czyszczenie komina. Przegląd, który polega na oczyszczaniu go z sadzy i sprawdzeniu drożności, powinien odbywać się minimum co 3 miesiące.
A niestety jest to czynność często zaniedbywana przez właścicieli i jednocześnie przyczyna dużej liczby pożarów.
Dochodzi do zapalenia się sadzy zalegającej w kominie, a ogień i trujące gazy szybko rozprzestrzeniają się na cały dom. Jeżeli tragedia taka zdarzy się w nocy, są niewielkie szanse na to, by lokatorzy zdążyli się bezpiecznie ewakuować zanim stracą przytomność.

Ryzyko eksplozji będzie np. wtedy gdy przy niskich temperaturach powietrza przez dłuższy okres czasu piec był nieużywany. Chcąc szybko ogrzać pomieszczenie bez sprawdzania pieca, można użyć innego, mobilnego grzejnika, np. piecyka gazowego, grzejnika elektrycznego czy olejowego.

Zwykle wydaje się, że ofiary pożarów po prostu giną w płomieniach. A tak właściwie blisko 80 % z nich umiera z powodu zatrucia bezwonnym gazem - czadem (tlenkiem węgla), który powstaje w procesie spalania.
Dlaczego tlenek węgla jest tak niebezpieczny? Przede wszystkim nie można go wyczuć w powietrzu, gdyż nie posiada zapachu. Ofiary tlenku węgla nie zdają więc sobie sprawy z tego, że wdychają ten trujący gaz. Czad, gdy przedostanie się do organizmu, upośledza transport tlenu we krwi i powoduje śmierć w wyniku niedotlenienia czyli po prostu uduszenia.
Jakie są objawy zatrucia czadem?






Przewlekłe zatrucie czadem też jest groźne!
Istnieje również przypadłość związana z zawartością tlenku węgla w powietrzu, która nie daje gwałtownych objawów opisanych powyżej. Ale jest to tzw. przewlekłe zatrucie czadem, wywołane powolnym uwalnianiem się CO. Mieszkańcy domów ogrzewanych piecami powinni więc zwrócić uwagę na to, czy występują u nich poniższe objawy:





Należy zatem:





Zostańcie w dobrym zdrowiu!
Jaime Spaniol on Unsplash