Oszczędzacie na Emeryturę?
Obecnie, najwięcej emerytur – 20,1% – mieści się w przedziale od 1600 zł do 2000 zł brutto. (1338 – 1682 na rękę!) (źródło : ZUS)
Za te pieniądze można próbować życia w krajach trzeciego świata.
Najtańsze kraje, gdzie da się w miarę komfortowo żyć za około 2000 złotych miesięcznie to:
Indie, Nepal, Pakistan, Tunezja, Algieria, Mołdawia, Egipt, Macedonia Północna, Kolumbia, Bangladesz, Indonezja, Gruzja, Maroko, Filipiny.
Jednak aby żyć w którymś z tych krajów na bardzo dobrym poziomie, potrzeba ponad dwa - trzy razy tyle, no i ta średnia Polska emerytura to jednak za mało.
Konkluzja jest smętna. Za średnią Polską emeryturę nawet w najtańszych i najmniej rozwiniętych zakątkach świata będzie ciężko przeżyć.
No i trzeba także wziąć pod uwagę fakt, że w wieku emerytalnym nasze potrzeby rosną zwłaszcza, jeżeli chodzi o opiekę medyczną i ułatwienia w poruszaniu się (komunikacja miejska, infrastruktura) a wymienione miejsca raczej nie spełniają tych wymogów.
W związku z tym czy zastanawialiście się w ogóle nas oszczędzaniem, aby nie przenosić się na Filipiny z musu, a jedynie z wyboru?
IKE – czyli Indywidualne konto emerytalne prowadzą:
zakłady ubezpieczeń na życie,
fundusze inwestycyjne (otwarte fundusze inwestycyjne i specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte),
domy maklerskie i banki prowadzące działalność maklerską, banki,
od 1 stycznia 2012 również dobrowolne fundusze emerytalne.
Zawierając umowę o prowadzenie IKE oszczędzający może wskazać osobę (lub kilka osób), której zostaną wypłacone środki po jego śmierci. Natomiast, gdy oszczędzający nie wyznaczy takiej osoby, środki zgromadzone na IKE przypadają spadkobiercom, a w przypadku IKE prowadzonego przez zakłady ubezpieczeń na życie środki przyznane na podstawie umowy ubezpieczenia przypadają najbliższej rodzinie ubezpieczonego. Osoba uprawniona może je wypłacić albo przenieść na swoje IKE, bądź do pracowniczego programu emerytalnego. W obu przypadkach środki te zwolnione są zarówno z podatku od dochodów kapitałowych, jak i z podatku od spadków i darowizn.
Żródło: https://buff.ly/3lMjoP3