Boże Narodzenie i Nowy Rok już tuż tuż. Niektórzy miłośnicy tego czasu, ozdoby świąteczne zakładają w domach już na początku grudnia, zaraz po wizycie Świętego Mikołaja. Sztuczne lub żywe choinki, jemioły zawieszone przy suficie, lampki, bombki lub bańki (w zależności od miejsca zamieszkania), stroiki, świeczki, światełka, migające renifery, błyskające aniołki, szaleństwo!
Fajerwerki zaczyna się testować odpowiednio wcześniej, żeby nie było niespodzianek w trakcie Sylwestra, a właściwy zapas leży i czeka na tę wielką chwilę. W sklepach stacjonarnych i internetowych oraz w firmach kurierskich panuje pandemonium, jakby po 25 grudnia miał nastąpić koniec świata. Przygotowywane koło piętnastego dnia miesiąca pierogi i uszka do barszczu, przekraczają ilości absolutnie potworne, piętnaście litrów barszczu i wiadro bigosu, czekają upchane w lodówce i zamrażarce – „nie ruszaj, bo to na święta!”
Od tej świątecznej histerii można dostać obłędu a przecież...
Kojarzycie najpopularniejsze życzenia które składa się znajomym i bliskim?
„Zdrowych i Spokojnych Świąt.” - czas przedświąteczny również powinien być zdrowy i spokojny!
Ale kiedy jednak zostaniecie wciągnięci w ten wir epidemii świątecznego wariactwa przypomnimy w krótkim tekście co zrobić aby Boże Narodzenie, Wigilia i Nowy Rok były zdrowe i spokojne.
Aby były Zdrowe:
Nie głódź się przed Kolacją! Zjedz lekkie śniadanie, nie dopuszczaj do tego aby burczało Ci w brzuchu, bo „przecież najem się na Wigilii” – wrzucenie ciężkostrawnych wigilijnych potraw na pusty żołądek skutkuje wzdęciami, bólami brzucha, kolkami i innymi nieprzyjemnościami które mogą skończyć na pogotowiu.
Jedz w odpowiedniej kolejności czyli zacznij od białka. Na samym końcu węglowodany a następnie popij wszystko zieloną herbatą. (Albo czerwonym wytrawnym winem 😉)
Wybieraj tylko co naprawdę chcesz zjeść. Wcale nie musisz jeść wszystkich dwunastu potraw. Nie przejmuj się wyrzutem we wzroku babci.
Zjedz tylko połowę deseru. Resztę oddaj niezapowiedzianemu gościowi.
Pamiętaj każda dodatkowa szklanka wody wyjdzie ci na zdrowie. Pokonasz większy dystans, biegając do łazienki i z powrotem, oraz pijąc wodę poskromisz apetyt.
Jedz na mniejszym talerzu – nałożysz sobie z automatu mniej i w związku z tym zjesz mniej.
Załóż obcisłe ubranie – jest szansa że nie objesz się za bardzo.
Po Kolacji idź na spacer, a nie rozsiadaj się przed telewizorem. Twój organizm ci podziękuje.
Używaj ziół i dobrych przypraw i odstaw sól.
Do potraw wigilijnych używaj tylko grzybów ze sprawdzonych źródeł!
Aby były Spokojne:
Nie denerwuj się:
Prezentami ( i tak wszystkim nie dogodzisz, więc dlatego masz się przejmować?), jedzeniem, sprzątaniem i wystrojem świątecznym. To nie konkurs, tylko Święta rodzinne!
Unikaj kłótni i dyskusji o polityce, podatkach i innych konfliktogennych tematach. Po co ma się to skończyć wizytą na SORze z powodu kłucia w klatce piersiowej, migotania komór? Albo gorzej?
Nie zostawiaj otwartego ognia w postaci: świeczek na stroikach, tzw. podgrzewaczy, lub nie daj Boże prawdziwych świeczek na choince! W razie pożaru, pozostawiony otwarty ogień w formie świec jest według Towarzystw Ubezpieczeniowych następstwem rażącego niedbalstwa i nie każda polisa go obejmuje!
Nie kupuj światełek i ozdób z niewiadomego źródła. Mogą być powodem spięcia i pożaru, lub mogą zawierać trujące substancje, szkodliwe dla zdrowia.
Jeśli masz prawdziwą choinkę – pamiętaj o jej podlewaniu. Pod tekstem filmik – jak szybko zajmuje się ogniem choinka niepodlewana, a jak podlewana.
Jeśli masz sztuczną choinkę, pamiętaj o tym aby miała atest niepalności.
Jeśli kupujesz fajerwerki na Sylwestra – pamiętaj o bezpiecznym źródle zakupu oraz zasadach ich odpalania, bezpieczeństwo palców, oczu i życia przede wszystkim!
TU FILM o TYM JAK PŁONIE NIEPODLEWANA I PODLEWANA CHOINKA
---> https://youtu.be/xr6b9b8FYKk
Photo by Roberto Nickson on Unsplash
